Dom starejših občanov Moravče

Naročnik
Občina Moravče, Trg svobode 4, 1251 Moravče
Število etaž
3
Bruto površina
5.060,62 m2
Leto naročila
2017.2022

Dom starejših občanov Moravče

Za izgradnjo Doma starejših občanov v Moravčah smo izdelali projektno dokumentacijo in pridobili gradbeno dovoljenje. V samem kompleksu je predvidena tudi lekarniška dejavnost.

Zasnova doma je prilagojena novejšim miselnim trendom pri oblikovanju bivalnega okolja starejših ljudi, potrebnih institucionalne oskrbe. Najnovejša gradnja sledi konceptu »normalnosti« in se zgleduje po življenju v družini. Arhitektura spominja na stanovanje. V domu ni več centralne oskrbe, pač pa se v majhnih skupinah izvajajo aktivnosti, ki se zgledujejo po normalnem gospodinjstvu.

V skupini je stalno prisotna referenčna oseba, ki ima vlogo gospodinje oziroma gospodinjca. Negovalno osebje je stacionarno in prihaja v gospodinjsko/hišno skupnost po potrebi za izvajanje nege. Potrebne negovalne dejavnosti tu ne prevladajo nad individualnostjo in pristojnostjo stanovalcev za same sebe ter nad kakovostjo življenja na kraju bivanja. Pazljiv in human koncept nege se tu v prvi vrsti ravna po načelu: toliko samostojnosti, kot je to mogoče, toliko nege in pomoči, kot je potrebno. Take gospodinjske skupine, pravimo jim tudi hišne skupnosti, so precej samostojne.

Hišna skupnost obsega pregledno socialno skupino starostnikov, ki živijo v skupnem gospodinjstvu. Vsak izmed skupine stanovalcev ima v okviru prostornega, brez ovir urejenega, stanovanja svojo sobo s predsobo in lastno kopalnico s prho ter straniščem. Te »lastne štiri stene« omogočajo vsakemu posamezniku zasebnost in umik. Zasebni prostori so nanizani okrog bivalne kuhinje, ki je koncipirana za eno gospodinjstvo oziroma okrog prostornega dnevnega in jedilnega prostora z odprto kuhinjo kot osrednjim delom. Tu se odvija vsakodnevno življenje hišne skupnosti tako, da ga lahko vsi aktivno sooblikujejo ali vsaj sodoživljajo (kuhanje, prehranjevanje, neformalni stiki), z vsemi svojimi dražljaji, ki nagovarjajo celoten spekter čutil (vonjave, kuhinjski šumi, živžav glasov).

V pritličju bodo v takih hišnih skupnostih tudi osebe z demenco, kjer je kot skupni prostor na voljo še zavarovano zunanje območje v obliki terase, vrta oziroma ozelenjenega notranjega dvorišča.

Dom starejših občanov Moravče 3

Kapacitete doma v Moravčah
Enote so koncipirane po hišnem modelu z elementi normalizacije. Tako so osrednji prostori vsake enote dnevno-gospodinjski prostori, kamor štejemo manjšo kuhinjo, jedilnico in dnevno bivalni prostor. K osrednjim prostorom so dodani še pomožni prostori, kot so shramba, prostor za osebno perilo z gospodinjskim pralnim in sušilnim strojem ter kopalnico. V neposredni bližini teh prostorov so sobe stanovalcev.

Vse sobe so eno ali dvoposteljne. Po velikosti so eno in dvoposteljne sobe za 20% večje od trenutnih normativov. Upoštevana je možnost spremembe sedanje dvo v enoposteljno sobo brez dodatnih prilagoditvenih del. Vsaka soba ima lastno kopalnico s tušem in WC-jem.

Pazljiv in human koncept nege po načelu: »toliko samostojnosti, kot je to mogoče, toliko nege in pomoči, kot je potrebno«.

Stanovalci bodo nameščeni v:

V pritličju v dveh stanovanjskih skupinah za osebe z demenco:
• 1 x 10 stanovalcev (4x dvoposteljna, 2x enoposteljna),
• 1 x 8 stanovalcev (2x dvoposteljna, 4x enoposteljna).

V 1. nadstropju v dveh stanovanjskih skupinah:
• 1 x 20 stanovalcev (7x dvoposteljna soba, 6x enoposteljna soba),
• 1 x 20 stanovalcev (7x dvoposteljna soba, 6x enoposteljna soba).

V 2. nadstropju:
• 1 bivalna enota: 1 x 20 stanovalcev (7x dvoposteljna soba, 6x enoposteljna soba),
• začasno varstvo: 1 x 9 stanovalcev (9x enoposteljna soba),
• dnevni center (dnevno varstvo s 6 posteljami, večji dnevni prostor, čajna kuhinja, garderobe in sanitarije za varovance, prostor za zaposlene s sanitarijami).

Vsaka skupina je avtonomna in vse aktivnosti (prehranjevanje, koriščenje čajne kuhinje, delovne aktivnosti, družabništvo) se odvijajo na nivoju posamezne skupine.
Začasno varstvo bi se v primeru izrednih razmer uporabilo za sivo cono, dnevno varstvo pa kot rdeča cona. Pred vstopom v ta dva oddelka se zagotovi vstopni filter in nečisti izstopni prostor – filter za osebje. S pomočjo filtrov se vzpostavi čista in nečista pot, s čimer se prepreči križni prenos povzročiteljev nalezljivih bolezni.

Skupna zmogljivost doma znaša 78 oseb (postelj) + 9 oseb (postelj) v začasnem varstvu + 6 oseb (3 postelje, 3 počivalniki) v dnevnem centru.

Dom bo poleg institucionanega varstva starejših ljudi nudil tudi polinstitucionalne oblike, kot sta dnevni center in možnost kratkotrajnega bivanja, ponudil bo tudi možnost izvajanja pomoči na domu in druge oblike izveninstitucionalnih storitev.