Razvojni center energetske prihodnosti
Razvojni center energetske prihodnosti
Razvojni center za energetsko prihodnost je bil zasnovan z mislijo na združitev tehnološkega razvoja in napredka ter odgovornosti do narave. Želja je bila ustvariti prostor, ki odraža značilnosti podjetja – atraktiven, sodoben in hkrati prijeten za zaposlene.
Sama lega objekta omogoča edinstveno priložnost za povezavo narave in tehnologije – stavba se nahaja v Tehnološkem parku Ljubljana, ki spodbuja inovativnost, hkrati pa leži tik ob zelenem območju travnikov pod Rožnikom. To smo želeli izraziti v sami zasnovi objekta – združitev ugodja narave in učinkovitosti sodobne tehnologije.
Pri oblikovanju objekta je bila upoštevana horizontalna razporeditev programa zaradi višinskih omejitev. Objekt je umeščen na koto predvidene ceste, kar je bilo izkoriščeno za umestitev prostorov, ki potrebujejo naravno svetlobo ali zunanji dostop. Terasasto vzpenjanje objekta na severni strani omogoča odprte poglede na Alpe, kar je bilo zelo primerno za umeščanje pisarn vodstvenega kadra, saj je ideja, da takšna zasnova omogoča boljše delovne pogoje in povečuje delovno učinkovitost.
Geometrija parcele je določila linijsko obliko stavbe, ki je maksimalno izkoriščena za želeni program. Zeleni pas se preko teras preliva na objekt, kar pomeni preliv narave v tehnološko območje. Na ulični strani poslovne stavbe so previdene aluminijaste kompozitne plošče, medtem ko je na zeleni strani uporabljena lesena fasada ter terase z grmovnicami in drevesi, kar omehča stik med naravo in urbanim prostorom.
Funkcionalnost in prilagodljivost prostorov
Notranji prostori so odprtega (»open space«) tipa, zasnovani sodobno in zračno. Uporabljena je kombinacija steklenih pregradnih sten in mavčno kartonskih sten ter kombinacija keramike večjih formatov in lesenih talnih oblog, z namenom ustvarjanja čim bolj prijetnega občutka zaposlenih. Neomejena prilagodljivost pisarniških prostorov je omogočena z inštalacijskim koridorjem v sredini stavbe ob atrijih ter z aluminijastim kasetiranim (celičnim) stropom.
Programska zasnova sledi željam in potrebam investitorja. Stavba je funkcionalno razdeljena na javni in poslovni del. Javni del v pritličju vsebuje razstavni prostor, kavarno in restavracijo, medtem ko se v poslovnem delu nahajajo odprti pisarniški prostori, sejne sobe ter prostori vodstvenega kadra in uprave.
Spodbujanje inovativnosti in povečevanje učinkovitosti
Raznolika funkcionalnost objekta, kot so pisarne, restavracija, varstvo otrok, terase za sestanke in zunanji prostori za zaposlene, kaže na premišljeno prilagodljivost prostorov glede na potrebe podjetja.
Pod celotno površino objekta so umeščene garaže, s predpripravami za polnilnice električnih vozil (avtomobili, skuterji, skiroji …), kot se za razvojni center za energetsko prihodnost spodobi. Namen stavbe je tudi spodbujati trajnostno mobilnost, zato je opremljena s prostorno kolesarnico, ki omogoča parkiranje koles tako znotraj garaže kot zunaj pod nadstreškom, ter s postajališčem za javna mestna kolesa.
Stavba se ponaša tudi s tehnološkimi prostori za potrebe hranjenja energije v obliki banke ledu in baterijskih prostorov.
Krajinsko je stavba zasnovana v obliki postopnega prehajanja med visoko tehnološkim delom objekta in pristnim naravnim delom. Stopničasto urejena brežina na zadnji strani objekta omogoča neposreden stik z odprto naravno krajino.
Načrtovana vstopna ploščad na sprednji strani stavbe predstavlja duh energetsko zasnovanega okolja z najsodobnejšimi tehnološko dovršenimi elementi, kot so solarna drevesa, solarni tlakovci, kinetični tlakom, ipd.
Estetski vidik – Vključevanje rastlin v notranje prostore, solarnih dreves ter krajinske ureditve pripomore k prijetnemu ambientu in estetskemu dojemanju okolice.
Celotna zasnova stavbe torej sledi konceptu združitve tehnologije in narave, kar se odraža v arhitekturi objekta in krajinski ureditvi okoli njega.