Širitev osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale

Naročnik
Mestna občina Ljubljana

Širitev osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale

Ljubljansko pokopališče Žale so kulturni spomenik državnega pomena in so vpisane na seznam svetovne kulturne in naravne dediščine UNESCO.

Gre za največje slovensko pokopališče, ki se nahaja v glavnem slovenskem mestu, v Ljubljani. Njegovi začetki obstoja segajo v obdobje začetka 20. stoletja (l. 1906), pri njegovi ureditvi pa so sodelovali številni znani arhitekti (Jože Plečnik, Ivan Vurnik, Edvard Ravnikar, Vlasto Kopač, Vinko Glanz, Fedja Košir, Nikolaj Bežek, Peter Kerševan, Marko Mušič …).

Širitev osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale 3

Med prvo in drugo svetovno vojno je pri izgradnji pokopališkega kompleksa sodeloval arhitekt Jože Plečnik, ki je za širše območje pokopališča najprej izdelal nekaj predlogov, potem pa do konca razvil svojo vizijo v obliki obsežnega kompleksa Vrta vseh svetih v zelenju s simboličnim portalom, ki ločuje mesto živih od mesta mrtvih, ter vsakemu umrlemu namenil posebno vežico z imenom župnije, v kateri je prebival. »Plečnikove Žale« bile predane v uporabo leta 1940.

Poslovilni kompleks Plečnikovih Žal nosi tudi znak Evropska dediščina iz medvladne pobude. Ta znak je priznanje, ki ga Evropska unija podeljuje zgradbam, dokumentom, muzejem, arhivom, spomenikom ali dogodkom, ki so mejniki v ustvarjanju današnje združene Evrope in so zgled evropskega povezovanja ali evropskih vrednot.

Širitev osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale 4

Podjetje Savaprojekt je sodelovalo pri ureditvi širitve na osrednjem delu Ljubljanskega pokopališča Žale, ki zajema tri žarne oaze z žarnimi nišami in talnimi žarnimi grobovi, eno žarno oazo kvadratne oblike za zemeljske žarne pokope, Gaj spomina, Vodnjak življenja, Zeleno piramido in obodni park za raztros pepela.

Kombinacija vidnih betonskih površin in kamnitih oblog ter vodnih motivov in zasaditev.

Širitev osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale 5

V sklopu gradnje so se izvedle tlakovane poti, komunalna oprema, zasaditev in več objektov, ki so tehnično posebni, kompleksni ter vizualno atraktivni. Pri omenjenih objektih širitve gre za tri žarne oaze (kombinacija žarnih niš in talnih grobov), Gaj spomina, Vodnjak življenja… Skupna točka vseh objektov je kombinacija vidnih strukturiranih betonskih površin in kamnitih oblog ter tudi vodnih motivov in zasaditev.

Pri izvedbi širitve osrednjega Ljubljanskega pokopališča Žale smo izvajali nadzor nad izvedbo gradbeno-obrtniških in inštalacijskih (GOI) del.