Krajinska arhitektura

Krajinska arhitektura

Krajinska arhitektura je multidisciplinarna inženirska stroka, ki se ukvarja z oblikovanjem zunanjih površin v urbanem prostoru ter zasnovo in načrtovanjem odprte krajine.

Krajinarji s svojim gradbeno-inženirskim znanjem in poznavanjem družbeno-socialnih procesov, estetike, psihologije, geografije, geologije, pedologije, botanike, arboristike, ekologije ter delovanja procesov v naravnem okolju samostojno izdeluje ali sodeluje pri:

Kvalitetno urbano okolje z uporabo gradbeno-inženirskih in krajinskih tehnik

Krajinski arhitekti pomembno prispevajo k oblikovanju reliefa in zasaditvam ob cestah ter infrastrukturnih objektih. S svojim delom ustvarjajo zelene bariere in varovalne pasove, ki ščitijo pred hrupom, prahom in vetrom. Prav tako se posvečajo ozelenitvam streh in fasad objektov ter izvajanju ekoremediacijskih ukrepov, ki izboljšujejo mikroklimo in kakovost zraka ter spodbujajo obnovo naravnega okolja.

Poleg tega krajinski arhitekti skupaj z drugimi strokovnjaki sodelujejo pri projektiranju nadomestnih habitov. Pri posameznih projektih krajinski arhitekt sodeluje bodisi kot vodja projekta ali kot projektant, v projekte pa se vključuje tako v fazah priprave različnih študij (študije ranljivosti, vidna izpostavljenost in vplivi na krajino …) oziroma strokovnih podlag (tipologija krajine, krajinski vzorci …) kot tudi v vseh fazah izdelave projektne dokumentacije.

Bogatenje mestnega tkiva in vplivanje na podobo mesta z krajinskimi elementi, urbano opremo in premišljeno zasaditvijo

Krajinski arhitekti sodelujejo pri oblikovanju nadomestnih habitov. Pri posameznih projektih delujejo kot vodje ali projektanti, vključeni so v faze priprave študij, kot so študije ranljivosti in vplivi na krajino, ter pri izdelavi projektne dokumentacije.

Ohranjanje zelenih površin in dreves v mestu 

Naravni in okolju prijazni materiali

Zasaditve okrasnih, cvetočih, dekorativnih in strukturnih dreves